Poznański Prestiż o Rezydencji Park Mielno Architektura na miarę XXI wieku

Nietuzinkowy projekt, pozwalający zachwycić się otaczającą przyrodą oraz bliskością Bałtyku. Tak w skrócie można opisać Kompleks Rezydencja Park, który znajduje się w samym centrum urokliwego Mielna. O projekcie, który nie tylko wpisuje się idealnie w otoczenie, ale przede wszystkim spełnia wymogi najbardziej wymagających inwestorów rozmawiamy z jednym z architektów kompleksu Bartoszem Warzechą.

Panie Bartoszu, chyba ciężko jest zaprojektować coś nowego nie powielając już istniejących projektów budynków?

Takie jest podstawowe założenie każdego nowego projektu – analiza działki budowlanej, synteza założeń projektowych, wyciagnięcie wniosków oraz przełożenie ich na nowy projekt. Nowy nie znaczy zupełnie inny – nowy to właściwy, twórczy i kreatywny sposób przedstawienia przestrzeni.

Zdarza się, że podczas pracy Architekt łapie się na tym, że pewne rozwiązania architektoniczne już gdzieś kiedyś użył?

Oczywiście. Ważne jednak, żeby robił to świadomie, a nie bezmyślnie kopiował wcześniejsze rozwiązania unikając nowych wyznań. Dlaczego wybierając architekta bardzo często zależy nam na tym, żeby było doświadczonym projektantem? Chcemy uniknąć „błędów niemowlęcych projektowania”. Niektóre przećwiczone rozwiązania sprawdzają sie bardziej niż inne, dlatego projektujemy cały czas bazując na doświadczeniu. Zarówno własnym, jak i wiedzy wynikłej ze studiowania innych projektów czy analizowania gotowych realizacji. Myliłby się ten, który uważa że w czasach komputerowego wsparcia projektowania architekci bezmyślnie kopiują wcześniejsze projekty. Każdy projekt to nowe wyzwanie i nowe jego rozwiązanie.

Co wpływa na niepowtarzalność danego projektu i jego indywidualny charakter?

Najważniejsze w projekcie jest miejsce. Projektowanie zawsze zaczynamy od wizyty na działce budowlanej, spacerze po okolicy, analizowaniu okolicznych budynków, sprawdzaniu osi widokowych, akcentów architektonicznych itp. Staramy się dotrzeć do wszelkich informacji dotyczących tego miejsca, a w szczególności map historycznych. Do tego dochodzą plany miejscowe, wytycznie inwestora oraz cały szereg ograniczeń technicznych i prawno-administracyjnych. Właśnie projekt, który z równą wagą traktuje wszystkie wyżej wymienione uwarunkowania jest gwarancją powstania czegoś niepowtarzalnego. Ideałem jest projekt skrojony na miarę konkretnej lokalizacji. To ona jest kluczem do całego projektu. Zupełnie inaczej będzie wyglądał zespół zabudowy mieszkaniowej nad morzem i na przykład w Poznaniu.

Projektując ekskluzywną inwestycję usytuowaną na terenie pasa nadmorskiego, gdzie znajduje się wiele podobnych budynków, trzeba pamiętać o tym aby ta nasza się wyróżniała. Co sprawia, że Kompleks Rezydencja Park jest wyjątkowy?

Wyjątkowość tego kompleksu nie jest celem samym w sobie. Stała się ona niejako wynikiem właściwe przeprowadzonej inwestycji. Celem inwestycji było stworzenie zespołu apartamentowego, przyjaznego rodzinie, maksymalizującego potencjał miejsca, nawiązującego do historycznej mieleńskiej zabudowy oraz szanującego zastaną zieleń. Na to nałożył się właściwy plan urbanistyczny oraz skala przedsięwzięcia. Dzięki temu, że konsekwentnie trzymano się powyższych założeń powstało niezwykle spójne i atrakcyjne miejsce tętniące życiem przez większość roku.

Kompleks jest usytuowany w samym, ścisłym centrum Mielna wśród starych sosen, które idealnie komponują się z fasadą i stylem budynków. Otoczenie stanowiło dla Pana inspirację?

Otoczenie jest niezwykle ważne. Nasz projekt nawiązuje do okolicznej zabudowy (poprzez użycie podobnych środków takich jak podobne proporcje, formy, materiały i kolory) ale też stosując drewno na elewacji nawiązujemy do drzew znajdujących się w bezpośrednim sąsiedztwie budynków. Sama ostateczna lokalizacja budynków oprócz spełnienia urbanistyczno-budowlanych wymogów podyktowana było dbałością o zachowanie możliwie wielu drzew na działce.

Taka inwestycja to nie tylko ogromna odpowiedzialność ale przede wszystkim logistyka. Co było dla Państwa podczas projektowania i prac na kompleksem najcięższe?

Projektowanie Rezydencji Park było wyjątkowo przyjemnym procesem. Od początku mieliśmy wyznaczony bardzo wysoki standard do którego chcieliśmy nawiązać i który udało nam się utrzymać. Wyzwaniem jest sama działka. Stojąc na pustej działce i słysząc szum morza i wiatru w gałęziach sosen – zadawaliśmy sobie pytanie, jak zachować charakter miejsca. Jak wpisać architekturę między drzewa.

Dziewięć kameralnych budynków z blisko 200 apartamentami w wyjątkowej zabudowie wzorowanej na szachulcowym budownictwie typowym dla wybrzeża przywołuje nieodparty klimat starego Mielna. Tego typu architektura potrafi pielęgnować historię miejsca, w którym obecnie się znajduje, ale również jest wymagająca – chociażby kolorystyka i materiały których się używa. Bliskość morza i centrum miasta. Co jeszcze stanowi o wyjątkowości kompleksu Rezydencji Park w Mielnie?

Przede wszystkim kompleks ten posiada właściwe założenia urbanistyczne, które przełożyły się na spójny i kameralny kompleks mieszkaniowy. Te 9 budynków różni się od siebie, zarówno skalą, jak i architekturą. Razem stanowią jednak wyjątkowy i spójny kompleks. Idąc od centrum w stronę morza najpierw napotykamy największe budynki, najbardziej „miejskie” a potem budynki stają się coraz mniejsze, aż ostatnie są zupełnie kameralnymi obiektami. Te, wykonane z niezwykłą starannością o detal, budynki tworzą nową nadmorską jakość. Jest to architektura na miarę XXI wieku, ale jednak głęboko zakorzeniona w historii miasta Mielna.