Poznański Prestiż o Mielnie

Tu wita słońce, morska bryza i piękne apartamenty.

promenada w Mielnie

Mielno – gdzie wita słońce, morska bryza i piękne apartamenty

Udany wypoczynek nad morzem to składowa kilku czynników: atrakcyjnego kurortu, wygodnego apartamentu, pięknej plaży i niezliczonej ilości słonecznych promieni, barwiących piasek na złoty kolor, a morzu nadających srebrzystą poświatę. Dlatego dzisiaj turyści tak chętnie przyjeżdżają nad Bałtyk i równie chętnie kupują tam apartamenty. Nie zawsze jednak w taki sposób pojmowano odpoczynek i rekreację…

Talasoterapia i balneoterapia, czyli korzystamy z bogactw natury

Jeszcze w XVIII wieku kąpania się w morzu nie traktowano jako rekreację. Ówcześni angielscy lekarze twierdzili natomiast, że zanurzanie się w słonej wodzie leczy melancholię i bóle w kręgosłupie. Nie kąpano się jednak wówczas w pełnym morzu, a jedynie wlewano słoną wodę do wanny. Dopiero w latach dwudziestych XVIII wieku ludzie zaczęli wchodzić także do morza. Talasoterapia i balneoterapia, czyli leczenie kąpielami morskimi i błotnymi rozpowszechniły się w Europie stopniowo, głównie wokół Morza Północnego i Bałtyckiego, gdyż według zaleceń lekarzy, by zachowywać lecznicze właściwości morskiej wody jej temperatura nie powinna przekraczać 12-16 stopni Celsjusza. Pojawiające się coraz liczniej nadmorskie kąpieliska rozbudowywały się, aby swą atrakcyjną ofertą przyciągnąć możliwie dużą liczbę kuracjuszy. Bardziej przypominające sanatoria niż kurorty rozbudowywały sukcesywnie infrastrukturę kulturalną i gastronomiczną, stawiano budki kąpielowe – drewniane domki nad brzegiem morza, gdzie się przebierano lub chowano przed słońcem. W latach 80. XIX wieku pojawiły się wiklinowe kosze, a w dwudziestoleciu międzywojennym – leżaki. Od lat 50. XX wieku kąpiele słoneczne i morskie spopularyzowały się na masową skalę.

Mielno – od rybackiej wioski do nadmorskiego kurortu

Po raz pierwszy Mielno wymieniono w dokumentach pochodzących z 1266 roku, gdy było jeszcze małą wioską rybacką, jakich wiele nad Bałtykiem. W 1804 roku Mielno zakupił ród Schmelingów, a od 1830 roku zaczęli tutaj przybywać pierwsi turyści. Prawdopodobnie już w roku 1873 w osadzie rybackiej w Unieściu było kilka restauracji, a ich liczba z biegiem lat sukcesywnie rosła. Jeszcze do 1881 roku obowiązywał zakaz wspólnych kąpieli kobiet i mężczyzn. Kobiety kapały się z reguły w godzinach od 8:00 do 10:00 i od 13:00 do 15:00, mężczyźni zaś od 6:00 do 8:00 i od 17:00 do 19:00. Letnik zażywający kąpieli morskich zakładał specjalny ubiór, a wywoływał tak duże emocje, że współcześni mu pamiętnikarze poświęcali jego wyczynom całe stronice.  Do dynamicznego rozwoju mieleńskiego kąpieliska w XX wieku przyczynił się w dużej mierze Max von Schmeling, mistrz świata w boksie, który popierał inicjatywę budowy pływalni z grzaną wodą. Z biegiem lat popularność kurortu rosła, a po II wojnie światowej zaczęto uruchamiać pierwsze domy wypoczynkowe. W latach 70. XX wieku Mielno było już uznanym ośrodkiem wypoczynkowym z licznymi pensjonatami, hotelami, domami wczasowymi oraz prywatnymi kwaterami.

Atrakcje jakich mało – przez cały rok

Jeszcze do niedawna dominowała opinia, że sezon nad Bałtykiem trwa 3-4 miesiące. Tak istotnie było w latach 70. czy 80. XX wieku, gdy urlop był identyfikowany z wyjazdem do obiektu Funduszu Wczasów Pracowniczych i z wielu względów był możliwy praktycznie tylko latem. Obecnie amatorów nadmorskich atrakcji przybywa, a wybór odpowiedniej pory roku na wypoczynek staje się sprawą bardzo indywidualną. Można nawet rzec, że modne stają krótkie, kilkudniowe urlopy, realizowane o każdej porze roku. Na turystów czekają w Mielnie szerokie plaże, morski mikroklimat i bogactwo walorów przyrodniczych (m.in. jezioro Jamno – dziewiąte co do wielkości w Polsce). Sprzyjające warunki biofizyczne środowiska i leczniczy wpływ morza tworzą doskonałe warunki do klimatoterapii. Te walory docenili także amatorzy zimowych morskich kąpieli, którzy od lat oddają się swojej pasji właśnie w Mielnie, a od 2004 roku spotykają się regularnie na corocznych Międzynarodowych Zlotach Morsów. W tym roku niemal 5 tysięcy fanów zanurzania się w lodowatej wodzie przybyło do nadmorskiego kurortu, aby wspólnie czerpać zdrowotne korzyści z kąpieli w zimowym Bałtyku.

Enklawa spokoju

Mielno jest wyjątkowe. Szukający wrażeń, wakacyjnego gwaru i nowych przyjaźni, odnajdą się bez trudu w centrum Mielna, gdzie atmosfera przygody wyczuwalna jest przez cały rok. Ta miejscowość jednak potrafi także zaskoczyć. Piękne tereny nadbrzeżne z sosnowymi lasami tworzą klimat wymarzony dla pragnących ciszy, szukających obcowania z naturą, czy potrzebujących inspiracji do pracy. Spacerując po Mielnie natrafiamy na przestrzenie nasycone spokojem, jak kompleks apartamentów Rezydencja Park Mielno, który swoim klimatem przywołuje wspomnienia dawnych kurortów. To pełne uroku miejsce miejsce, budowane etapami, z poszanowaniem zastanej przyrody i inspirowane okoliczną architekturą przyciąga jak magnes. Oferowane na sprzedaż apartamenty można potraktować jako swój drugi dom i korzystać z morskich atrakcji o każdej porze roku lub inwestycyjnie i powierzając operowanie najmem czerpać zyski z pobytu turystów. Rezydencja Park Mielno zaskakuje na wielu poziomach – wpleciona w przyrodę koi zmysły, a jednocześnie – zbudowana ledwie 100 metrów od plaży i promenady – gwarantuje bliskość wszelkich atrakcji. Harmonia płynąca z wysmakowanej architektury, użyte przy budowie naturalne materiały jak kamień i drewno, czy starodrzew dający zbawienny cień w upalne dni sprawiają, że każdy docenia magię miejsca, a czas tu spędzony nabiera niezapomnianego wymiaru.