Dune Restaurant Cafe Lounge proponuje rozgrzewające zimowe menu

Choć za oknem pogoda wiosenna, kalendarz i zimowa karta dań Dune Restaurant Cafe Lounge mówią co innego. Królują w niej potrawy rozgrzewające i energetyczne, jak zawsze oparte na świeżych produktach, pochodzących w większości od lokalnych dostawców.

Jak podkreśla szef kuchni w Dune Resort Marcin Pomorski, restauracja pilnie obserwuje opinie gości i stara się do ich oczekiwań dostosowywać proponowane dla poszczególnych pór roku menu: – To już nasza tradycja, że wraz z nadejściem kolejnej pory roku modyfikujemy kartę dań. W bieżącej wykorzystujemy dużo warzyw, które dostępne są o tej porze roku. Tak więc mamy więcej dodatków skrobiowych, potraw z czerwonego mięsa i cięższych sosów. Odpoczywamy na pewien czas od sałat, serwując więcej dań sycących, bardziej energetycznych, pasujących do chłodnej pogody.

Goście odwiedzający w tym okresie Dune Restaurant Cafe Lounge mogą liczyć na ciepłe startery – jak np. smażony śledź z prażoną cebulą i kwaśną śmietaną, dania główne z czerwonymi mięsami (policzek wołowy, comber jagnięcy lub kaczkę), sosy grzybowe, sosy mięsne typu fond. Jako dodatki serwowane są obecnie głównie ziemniaki, kalafior, marchew, burak, kasza. Zupy (kremy) przygotowywane są w większości z warzyw korzennych (pietruszka, burak, cebula, marchew).

Nawet desery są ciepłe. Króluje wśród nich doskonała szarlotka. Dużym wzięciem cieszy się również czekoladowe brownie.

Oczywiście w karcie Dune Restaurant Cafe Lounge wciąż są obecne „klasyki”, jak burger, spaghetti Aglio e olio, zupa rybna. Pojawiła się poza tym niezwykle smaczna zimowa sałatka z pieczonym burakiem i serem ricotta.

Dla gości, którzy dobrze znają kulinarne propozycje Dune, atrakcją mogą być zestawy „Szef kuchni poleca”, na które składa się zawsze zupa dnia, danie główne (mięso lub ryba) i deser. Dostępne są one codziennie w limitowanej liczbie porcji. Warto zdać się na szefa kuchni, który do ostatniej chwili nie zdradza, co zaserwuje danego dnia, ale nigdy nie zawodzi. O wyborze dań – jak informuje Marcin Pomorski – decyduje to, jaki szczególnie atrakcyjny świeży produkt uda się zdobyć określonego dnia. – „Szef kuchni poleca” to do ostatniej chwili niespodzianka, ale zawsze z gwarancją pierwszorzędnego smaku i satysfakcji klienta – podkreśla szef kuchni.

Restauracja zaprasza na dania z karty każdego dnia od południa do godziny 22.00. W godzinach 8.00-10.30 serwuje śniadania.

Oczywiście cały czas w Dune Restaurant Cafe Lounge czekają herbaty z owocami sezonowymi, grzane wino, gorąca czekolada – idealne po zimowym spacerze lub morsowaniu.