Jak wynika z raportów ośrodków badawczych, zamożni Polacy motywowani chęcią zainwestowania oszczędności w dobra o trwałym charakterze, które zagwarantują im w perspektywie czasu zachowanie wartości zaangażowanych pieniędzy, coraz częściej sięgają po nieruchomości klasy premium. Jedni robią to z myślą o posiadaniu swojego drugiego domu w atrakcyjnym turystycznie miejscu, inni by zarabiać na wynajmie. Jedni i drudzy muszą odpowiedzieć sobie na pytanie, jak wybrać nieruchomość prawdziwie luksusową, zapewniającą nabywcy najwyższą satysfakcję.

Według dorocznego raportu KPMG „Rynku dóbr luksusowych w Polsce – luksus przez pokolenia” oceniającego miniony rok, nieruchomości luksusowe są jedną z najlepszych i jedną z najpopularniejszych form lokaty kapitału. Autorzy raportu potwierdzają, że to właśnie z atrakcyjną lokalizacją, znacznie częściej niż ceną, Polacy utożsamiają pojęcie luksusu w przypadku nieruchomości.

Co więcej, właściciele apartamentów premium zlokalizowanych w kurortach wakacyjnych mają możliwości korzystania z nich według własnych potrzeb, co zyskuje na znaczeniu zwłaszcza w ostatnich miesiącach, gdzie apartament wakacyjny staje się bezpiecznym miejscem do wypoczynku i ucieczki od codziennych trosk, a także coraz częściej miejscem, w którym mogą pracować i uczyć się zdalnie z widokiem na morze.

Warto pamiętać, że nieruchomości są bardzo bezpieczną formą inwestycji w stosunku do innych instrumentów finansowych, z marginalnym ryzykiem zmniejszenia wartości. Nie są to abstrakcyjne zapisy księgowe jak w przypadku akcji czy udziałów w funduszach inwestycyjnych. To konkretne dobro, które może stać się zabezpieczeniem zobowiązań finansowych (pożyczki, kredytu), wyprawką dla dzieci lub wnuków startujących w samodzielne życie, a w przypadku wynajmu – źródłem dodatkowych przychodów czy wzbogaceniem emerytury.