Zimowe wyścigi na deskach z latawcem w Mielnie

Pierwsze w Polsce zimowe zawody kitesurfingowe pod nazwą Winter Race Mielno 2014 rozegrane zostaną 15 i 16 lutego br. w Mielnie. Głównym sponsorem tego spektakularnego wydarzenia jest mieleński deweloper – Firmus Group.

Kitesurfing, czyli pływanie na desce napędzanej dużym latawcem, kojarzy się raczej z latem i ciepłą pogodą.  Jak się okazuje, pływać można także w zimie. Magdalena Węgielnik, trenerka kitesurfingu prowadząca szczeciński klub Dobra Marina, koordynująca organizację Winter Race Mielno 2014, wyjaśnia: – Są zawodnicy, którzy próbują zimowego pływania na własną rękę. Postanowiliśmy to wykorzystać i zaproponowaliśmy imprezę, która będzie promowała Mielno jako miejsce tegorocznych Mistrzostw Europy w Kiteboardingu.

W lutowych, pierwszych w Polsce amatorskich zimowych zawodach kitesurfingowych weźmie udział około 30 osób. Dotychczas zgłosili się zawodnicy m.in. ze Szczecina, Poznania, Warszawy. Przewidziane są dwie główne nagrody w postaci profesjonalnych desek typu SU2. Zostaną one rozlosowane między tych zawodników, którzy ukończą co najmniej jeden wyścig.

Liczba wyścigów nie jest jeszcze określona (maksymalnie będzie ich osiem). Wszystko zależy od pogody.  Niska temperatura, poniżej 10 stopni Celsjusza, uniemożliwi rozegranie wyścigów, ale nie z powodu trudności dla zawodników, lecz z przyczyn technicznych. Przy takiej temperaturze niemożliwe byłoby korzystanie z motorówek asekurujących startujące osoby (niebezpieczeństwo zamarzania wody w silnikach). Wyścigi nie dojdą do skutku także wtedy, jeśli wiałby wiatr o sile 5 i więcej stopni w skali Beauforta.

Organizatorzy przewidzieli scenariusze zastępcze. Przy niekorzystnej pogodzie w miasteczku regatowym rozbitym na plaży w Mielnie na wysokości apartamentowca Dune odbędą się tylko  konkurencje sportowe (siatkowa i ręczna piłka plażowa, hokej – gigant polegający na grze wielkimi dmuchanymi kijami), skoki na batucie, szkółka kitesurfingowa i konkurencja nazywana SUP. SUP to zaczerpnięte z windsurfingu pływanie na desce z wiosłem. Oprócz uczestników Winter Race będą go mogli popróbować goście odbywającego w tym samym terminie XI Międzynarodowego Zlotu Morsów.

Program Winter Race przewiduje otwarcie zawodów w sobotę, 15 lutego, o godz. 10.30. Wyścigi tego dnia odbywałyby się do godz. 15.30, a imprezy towarzyszące w miasteczku regatowym w godz. 11.00-16.00. W niedzielę odpowiednio: biegi pucharowe kitesurferów – w godz. 9.00-15.00, a wydarzenia towarzyszące w godz. 11.00-15.00. Oficjalne zamknięcie imprezy przewidziano o godz. 17.00.

Szczegółowych informacji szukać można na bieżąco na stronie www.winterrace.pl