Klimat sprzed stu lat – wystawa unikatowych widokówek podczas dni otwartych Rezydencji Park Mielno

To nie przypadek, że wystawa zatytułowana „Historyczna pocztówka z Mielna”, prezentująca wakacyjne widokówki ze zbiorów Archiwum Państwowego w Koszalinie, miała swoją premierę w Rezydencji Park. Na początku października br. ostatni, dziewiąty i jednocześnie największy z budynków tworzących ten kompleks apartamentowy uzyskał pozwolenie na użytkowanie. Tym samym zakończyła się realizacja przedsięwzięcia składającego się ze 190 apartamentów ulokowanych między bałtycką plażą a jeziorem Jamno, kameralnych, utrzymanych w jednorodnym eleganckim stylu. Całość nawiązuje do charakterystycznych cech dawnego budownictwa nadmorskiego i przypomina Mielno sprzed stu lat, którego urok przywołują pożółkłe przedwojenne kartki pocztowe.

Wspomniana wystawa to pierwsza publiczna prezentacja zbioru oryginalnych, unikatowych pocztówek z widokami nadmorskich miejscowości (Mielna, Unieścia i Sarbinowa), które Archiwum Państwowemu podarował koszaliński kolekcjoner Zbigniew Wojtkiewicz. Eksponaty pochodzące z lat dwudziestych XX wieku przenoszą widzów w świat nadbałtyckich kurortów sprzed stu lat. Można na nich zobaczyć letników wypoczywających w pięknych plażowych koszach, w strojach kąpielowych zgodnych z modą początku XX wieku, oryginalną zabudowę mieleńskiej promenady czy charakterystyczną wieżę kościoła w Sarbinowie. Inne prezentują codzienne życie mieszkańców Unieścia, wówczas miejscowości typowo rybackiej – widoki chat rybackich, łodzi, sieci, rybaków i jeziora Jamno. Wystawa była dostępna w ramach dni otwartych Rezydencji Park Mielno 26 i 27 października 2019 r., a później w lobby Dune Resort, innej mieleńskiej inwestycji Firmus Group.

Ukończona właśnie Rezydencja Park Mielno powstawała etapami, począwszy od 2011 roku. Składa się z sześciu budynków 12-apartamentowych, dwóch zaplanowanych jako 32-apartamentowe i jednego złożonego z 55 lokali. I właśnie ten powstał najbliżej jeziora Jamno jako ostatni, domykając cały kompleks. Z jego wychodzących na południe okien roztacza się przepiękny widok na błękitną taflę wód Jamna.

Uzyskanie pozwolenia na użytkowanie oznacza, że w najbliższym czasie inwestor przejmie apartamenty od wykonawcy, a następnie przekaże je właścicielom. Ci zaś mają szansę spędzić tegoroczne Boże Narodzenie we własnych „czterech ścianach” nad morzem, bo wszystkie apartamenty są wykończone pod klucz – z wyposażonymi łazienkami i aneksami kuchennymi. Wystarczą ostatnie szlify wykończeniowe, wprowadzenie mebli oraz drobiazgów i wszystko staje się gotowe do zamieszkania.

Agnieszka Fedoruk, project manager Firmus Group, nadzorująca w imieniu inwestora prace budowlane, wyjaśnia: – Odbiór obiektu po uzyskaniu pozwolenia na użytkowanie polega na dokładnym sprawdzeniu poprawności wykonania wszelkich elementów wewnętrznych i zewnętrznych. W efekcie powstaje protokół, w którym odnotowuje się ewentualne usterki, które wykonawca na bieżąco usunie. Dopiero kiedy tak się stanie, oddajemy lokale w ręce nabywców, ponownie – tym razem wspólnie z nimi – sprawdzając wszystko bardzo dokładnie.

Ciekawe jest to, że budynki – choć mają różnych projektantów i różnych wykonawców – są bardzo spójne w charakterze. Dzięki temu przy ulicach Orła Białego i Kopernika powstała enklawa znakomitej architektury, będąca punktem odniesienia dla innych inwestycji w tej części Mielna jako kurortu, który coraz intensywniej zabiega o wizerunek miejsca spełniającego wymagania nawet najbardziej wymagających gości.

Tezę tę potwierdza architekt Bartosz Warzecha, prezes Oddziału Koszalińskiego Stowarzyszenia Architektów Polskich: – Pojawienie się uporządkowanych realizacji, w spójnym architektonicznie i estetycznie stylu, zawsze inspiruje innych inwestorów do dotrzymywania kroku. Widzą oni, że można budować w określonym klimacie, w pewnej dyscyplinie. To natychmiast rozlewa się na otoczenie. W Rezydencji Park jako całości widzimy ład przestrzenny, który rozciąga się na większą część ulicy. Nie ma w tym miejscu sklepików, kramów, krzyczących reklam. Są za to spokój i cisza, mimo że to przecież niemal samo serce Mielna. Doświadczamy tego odczucia nawet w szczycie sezonu letniego. To ulica, która służy głównie jej mieszkańcom.

Według Bartosza Warzechy, mamy do czynienia z architekturą dystyngowaną, doskonale dopasowaną do nadmorskiej lokalizacji. – Można o niej powiedzieć dużo dobrego. To przede wszystkim właściwa skala budynków do miejsca, w którym się znalazły. To przemyślana koncepcja, której podporządkowane są rozmaite działania organizujące przestrzeń. Ważną cechą jest nawiązanie do dawnego budownictwa pomorskiego między innymi przez użycie elementów drewnianych w elewacjach. Nie bez znaczenia jest ciepła kolorystyka elewacji. Jestem pewny, że wiele osób, które znajdą się na ulicy Orła Białego po raz pierwszy, pomyśli sobie: „Tutaj mógłbym mieszkać”.

Architekt zwraca uwagę jeszcze na jeden istotny aspekt: – Docenić warto ogromne poszanowanie przyrody, z jakim mamy do czynienia w tym przypadku. Dorosłe drzewa są czasami bardzo blisko elewacji. Zostały zachowane świadomie, bo to one tworzą w ogromnym stopniu klimat tego miejsca. Sosna jest niemal symbolem nadmorskiej przyrody. Takie podejście inwestora to działanie wbrew współczesnej tendencji, która polega na niwelowaniu terenu, postawieniu budowli a dopiero później ewentualnym sadzeniu drzew na nowo. Tutaj mamy coś naturalnego, właściwego dla tych stron. Stara zieleń to ogromny atut. Uszanowana odwdzięcza się tworzeniem przyjemnego wrażenia.

Rzeczywiście, kiedy przyjrzymy się uważnie Rezydencji Park od strony estetycznej, dostrzeżemy bez trudu wyważone proporcje, doskonale dobraną stonowaną kolorystykę, konsekwentne zastosowanie detali. Widać jasną wizję całości – nawiązanie do przedwojennej, poniemieckiej architektury Mielna. Stąd gra cegłą, kolorami, drewnianymi szczegółami dachu, balkonami, nawiązaniem do architektury szachulcowej.

Apartamenty w Rezydencji Park mają powierzchnię od 28 m kw. do 71 m kw. Teren mini osiedla ciągnie się niemal od jeziora Jamno do pasa zieleni przy mieleńskiej promenadzie nadmorskiej. Właściciele apartamentów i goście mają luksus łatwego dostępu zarówno do skweru nad jeziorem i przystani jachtowej, jak i plaży oraz morza.

Nabywcy apartamentów w Rezydencji Park często traktują je jako drugi dom nad morzem. Doceniają zielone otoczenie, ciszę, bliskość plaży. Wielu łączy funkcję second home z komercyjnym wynajmem lub wręcz kupuje apartamenty wyłącznie z zamiarem ich wynajmowania i zarabiania na nich. Apartamenty w Rezydencji Park zostały zaprojektowane w taki sposób, by jak najlepiej służyć wypoczynkowi rodzinnemu. W każdym z nich do dyspozycji gości jest w pełni wyposażony aneks kuchenny, salon, odrębna jedna lub dwie sypialnie, obszerny taras. Na zewnątrz znajdują się miejsca do zabaw dzieci i bezpiecznego zaparkowania samochodu. Apartamenty są chętnie wynajmowane, w różnych porach roku. A to przekłada się na zyskowność inwestycji zdecydowanie przewyższającą korzyści z lokaty bankowej.

W Rezydencji Park oglądać można apartament pokazowy, zaaranżowany przez Michalinę Okrutną, specjalistę ds. przygotowania i obsługi inwestycji Firmus Group. Do połowy grudnia br. dostępne będą dwa kolejne. Wszystkie znajdują się na I oraz II piętrze budynku, wszystkie mają około 45 m kw. powierzchni. W każdym przypadku jest to salon z aneksem kuchennym, jedną sypialnią i łazienką. – Wybraliśmy je, by pokazać różne możliwości urządzenia podobnej powierzchni o rozmaitym układzie – wyjaśnia Michalina Okrutna. – Apartamenty pokazowe są oczywiście tylko sugestią, bo to właściciele lokali decydują o ich ostatecznym wyposażeniu . Ale zaobserwowaliśmy, że niektórzy nabywcy korzystają z naszych podpowiedzi i powielają u siebie zaproponowane rozwiązania. Jeśli chodzi o styl urządzenia, dominują nawiązania marynistyczne, pastelowe kolory, naturalne drewno. Tworzymy wnętrza sprzyjające wyciszeniu, ale jednocześnie bardzo praktyczne, do maksimum wyzyskujące przestrzeń, jaką dysponujemy.  

Warto dodać, że w otoczeniu oddawanego do użytku apartamentowca znalazł się kompletny plac zabaw z kolorowymi urządzeniami stworzony przez koszalińską firmę Buglo. Ucieszy on z pewnością najmłodszych gości i ich rodziców. Kierowcy z kolei docenią z pewnością garaż podziemny złożony z trzech wygodny hal postojowych.